پرواز چارتر چیست ?

پرواز چارتر :

 1): سوال : مفهوم پرواز چارتری :پرواز چارتر چیست ؟

پاسخ:  کلمه پرواز چارتر در مفهوم به معنای اجاره هواپیما ویا اجاره ی تعدادی از صندلی های هواپیما می باشد. که اگر شما به هنگامی که قصد سفر دارید از این نوع گروه بلیط ها خریداری نمایید باعث صرفه جویی زیادی در هزینه های سفر خود خواهید شد .

 

2): سوال: چارتر دهندگان چه کسانی هستند؟

پاسخ: چارتر دهنده به شرکت های هواپیمایی ( ایران ایر، آسمان، تابان، کیش ایر، زاگرس، قشم ای، و... ) گفته می شود که تمام یا بخشی از صندلی های خود را به اشخاص و یا سازمانی که واجد گرفتن شرایط اجاره بلیط چارتر باشند می دهند .

 

3): سوال: چارتر کنندگان چه کسانی هستند؟ 

پاسخ: در اصل چارتر کنندگان همان آژانس های مسافرتی، تور اپراتور هاو یا موسسات گردشگر خارجی و یا داخلی می باشد که جهت تهیه و ایجاد پکیج های مسافرتی با قیمت های نسبتا پایین به اجاره صندلی هواپیما می پردازند .

 

4): سوال: برنامه های پروازی چییست؟

پاسخ: پرواز های که توسط ایرلاینهای هواپیمایی برنامه ریزی شده اند و برای مدت زمان نسبتا طولانی دارای اعتبار می باشند گفته می شود. و لازم به ذکر می باشدکه در این پرواز ها ممکن می باشد در طول زمان و یا با توجه به شرایط متغییر بازار و فصول مختلف کار و سایر عوامل تاثیر گذار بازار دستخوش تغییراتی گردند. 

وریسک ناشی از خالی ویا پربودن پرواز ها متوجه این شرکت های هواپیمایی خواهد بود ..

 

 

5): سوال: پرواز چارتری چیست؟

به پروازی گفته می شود که بنا به سفارش چارتر کنندگان در بعضی از مسیر ها برقرار می گردنند و عمدتا پرواز های چارتر هستند که توسط سازمان و یاشرکت و ... به اجاره در بیایند که پرسنل آن آن مجموعه را از یک مکان به مکان دیگر به صورت یک طرفه و یا دو طرفه رفت و برگشت با قراردادی مدت دار با یک شرکت هواپیمای انجام می گردد . 

و ممکن است این پرواز ها برای یک مدت کوتاه ویا اینکه برای مدت زمان طولانی انجام گردد . و در بعضی ارر مسیر های پروازی که تقاضای مسافر زیادی دارد مثل دبی چارتر به صورت سالانه انجام میگردد .

به طور مثال شرکت نفت جمهوری اسلامی ایران یکی از هواپیماهای شرکت هواپیمایی ایران ایر را به صورت سالیانه اجاره میکند که پرسنل این شرکت را از بندر عباس به مقصد مشهد و همینطور بلعکس که این نوع چارتر مقرون به سرفه برای شرکت نفت نسبت به پرواز های سیستمی می باشد .

وحال اگر بخواهیم از لحاظ صنعت گردشگری و توریسم به ای موضوع تگاه شود .باید گفت که تعدادی از آژانس های مسافرتی و یا موسسات گردشگری جهت برگذاری تور های گردشگری یک هواپیمارا برای مسیر های داخلی و یا خارجی رابرای مدت زمان معینی کرایه نموده و برای آن پرواز بلیط فروشی انجام می دهد . 

 به زبان عامیانه تر می توان گفت پرواز چارتر یعنی دریست کرایه کردن هواپیما از یک شرکت هواپیمایی برای مدت زمان معینی . 

از دیگر مشخصه های اصلی این گونه پرواز ها به ریسک ناشی از پر ویا خالی بودن پرواز توجه نمود که مستقیما متوجه چارترکنندگان خواهد بود و در هر شرایطی چارتر دهندگان هزینه پرواز را در یافت خواهند نمود .

 

 

6): سوال : شرکت های  هواپیمایی و چارتر کنندگان چه مسئولیتی در قبال تاخیر در پرواز، گم شدن بار مسافر، لغو پرواز ویا بروز حوادث غیر مترقبه برای مسافرین خواهند داشت؟ 

پاسخ: تمامی مسئولیت های فوق به عهده شرکت های هواپیمایی می باشد و چارتر کننده هیچ مسئولیتی در ای قبال ندارد .

 

 7): سوال: تفاوت پرواز سیستمی با پرواز چارتری در چیست ؟

پاسخ: در پرواز های چارتری به هیچ عنوان امکان تغییر تاریخ پرواز و یا پس برگرداندن بلیط از سوی مسافر وجود ندارد و مبلغ یرداختی بلیط پس داده نمشود .

اما در پرواز سیستمی امکان برگشت وجه با استرداد درصدی خسارت برگشت داده می شود .

 8): انواع دسته بندی پرواز های چارتری چگونه می باشد ؟ 

پاسخ:  

1: چارتر کامل پرواز یا به عبارتی فول چارتر ( full charter ) 

   که اجاره تمامی صندلی های یک پرواز در یک مسیر خاص و در دوره زمانی خاص توسط چارتر کنندگان است .

2: اجاره صندلی و یا به عبارتی ست چارتر ( seat charter ) 

   اجاره تعداد محدودی از صندلی های یک پرواز در یک مسیر خاص در یک دوره زمانی خاص توسط چارتر کنندگان است .

 

همین الان عضو کانال دیجی چارتر شویدبرای ورود به دیجی چارتر (رزرو پرواز های ارزان )روی بنر زیر کلیک فرمائید
 

بلیط چارتر مشهد

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید