فاصله گذاری اجتماعی در هواپیما امکان پذیر نیست

 

یکی از مدیران ارشد شرکت هواپیمایی کانتاس ایرویز استرالیا ضمن اظهار نظر درباره اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در هواپیما، از بازگشت 40 الی 50 درصد از ظرفیت پروازی این ایرلاین تا دو ماه آینده خبر داده است.

به گزارش ایسنا، آلن جوویس، مدیر ارشد اجرایی شرکت هواپیمایی کانتاس ایرویز استرالیا روز سه شنبه به گزارشگر رویترز اعلام کرده است که همزمان با برداشته شدن محدودیت های اعمال شده در بحران پاندمی و شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور 40 الی 50 درصد از ظرفیت پروازهای داخلی این ایرلاین تا دو ماه آینده یعنی ژوئیه 2020 باز خواهد گشت.

وی همچنین در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرده است که این ایرلاین استرالیایی به منظور جبران افت شدید تقاضا برای سفرهای هوایی قصد دارد با ارائه پروازهای ارزان قیمت و انعطاف پذیر بدون اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی تا دوماه آینده تا حد زیادی وضعیت خود را به حالت عادی بازگردانده و از زیان دهی بیشتر خود جلوگیری به عمل خواهد آورد.

وی همچنین افزود: اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در داخل کابین هواپیما غیر عملی و غیر واقعی به نظر می رسد چرا که با خالی گذاشتن صندلی وسط تنها 60 سانتیمتر معادل 23 اینچ در میان مسافران فاصله ایجاد می شود این در حالی است که طبق نظر کارشناسان و متخصصان سازمان بهداشت جهانی حداقل یک و نیم متر باید میان افراد به منظور قطع زنجیره انتقال و انتشار این ویروس خطرناک و مرگبار فاصله وجود داشته باشد.

بر اساس گزارش رویترز، جویس همچنین تاکید کرد: اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و ایجاد فاصله یک و نیم متری در یک هواپیمای ایرباس اس ای A320 به معنای فروش بلیت برای تنها 22 صندلی خواهد بود؛  این در حالیست که در حالت عادی 180 بلیط برای این نوع از هواپیما صادر می شود.

پس بدیهی است که اجرای این طرح به معنای جهش قابل توجه در قیمت بلیط هواپیما خواهد بود؛ به گونه ای که مسافران برای خریداری بلیط مسیرهای پروازی مورد نظر خود باید حداقل 8 الی 9 برابر بیشتر پول پرداخت کنند که این مسئله به هیچ وجه صرفه اقتصادی نه برای ایرلاین ها و نه برای مسافران نخواهد داشت.  

 Social distancing on the plane

چرا فاصله‌گذاری اجتماعی در پروازها رعایت نشد؟

 

وزیر راه و شهرسازی اردیبهشت امسال و درحاشیه یک مراسم ریلی به سوال خبرنگاران حوزه حمل‌و نقل در خصوص رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در هواپیما و قطارها پاسخ داد و  گفت: شرکت‌های هواپیمایی ملزم به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در داخل هواپیماها هستند و تمام پروازها باید با 60 درصد ظرفیت هواپیماها و قطارها با 50 درصد ظرفیت انجام شود.

وی تاکید کرد که هر ایرلاینی که این پروتکل‌ را رعایت نکند متخلف است و سازمان هواپیمایی باید با این شرکت برخورد داشته باشد. او تاکید کرد که فاصله‌گذاری هوشمند در تمام شبکه‌های ریلی، هوایی و جاده‌ای لازم‌الاجرا است و جزئیات این پروتکل‌های بهداشتی به تمام شرکت‌ها ابلاغ شده است.

از آن روز تاکنون نه گزارشی از تخلف شرکت‌های هواپیمایی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری منتشر شده است و نه انجمن شرکت‌های هواپیمایی زیر بار قبول این «آیین نامه» می‌رود.

«مسعود اسعدی سامانی» دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی امروز و در گفت ‌گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به صراحت اعلام‌کرد که رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در پروازها برای شرکت‌های هواپیمایی مقرون به صرفه نیست و اصلا قرار نیست این پروتکل در شرکت‌هایی هواپیمایی رعایت شود.

وی گفت: انجمن بین‌المللی حمل‌و نقل هوایی «یاتا» بعد از تحقیقی که انجام داد دستورالعملی را صادر کرد که سیستم تهویه هواپیما «سیستم HEPA» در هواپیماها برای ایجاد یک هوای مطبوع در پروازها کافی است و عدم توقف هوا در داخل کابین باعث می شود که مشکل بهداشتی وجود نداشته باشد.

بر اساس اظهارات سامانی، یاتا همچنین اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی در داخل کابین هواپیما را غیر عملی و غیر واقعی خوانده است. چرا که با خالی گذاشتن صندلی وسط فاصله دو متری باز هم رعایت نخواهد شد و کمکی به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا نخواهد داشت.

سامانی ادامه داد: تمام شرکت‌های هواپیمایی اکنون ماسک و دستکش رایگان به مسافران می‌دهند ضمن اینکه تمام مسافران در فرودگاه تب سنجی و حرارت سنجی می‌شوند و قبل از هر پرواز تمام هواپیما ضد عفونی می‌شود.

وی وضعیت مالی شرکت‌های هواپیمایی را به عنوان دومین عامل در عدم رعایت دستور وزیر راه دانست و گفت: تعداد مسافران کاهش یافته است و عملا انجام پروازها با 60 درصد توجیه اقتصادی برای هیچ ایرلاینی ندارد. ضمن اینکه اگر قرار باشد واقعا فاصله یک‌و نیم تا دو متری بین مسافران رعایت شود باید با 30 درصد ظرفیت پرواز کنیم.

سامانی در پاسخ به این سوال که آیا وام کرونایی که قرار است به 16 شرکت هواپیمایی اختصاص یابد برای جبران هزینه ها کافی نیست، گفت: این وام هنوز به هیچ شرکتی داده نشده است، ضمن اینکه برای جبران هزینه‌های توقف پروازها است و اگر قرار باشد فاصله گذاری اجتماعی در پروازها رعایت شود به بودجه‌ای جدا نیازمندیم.

وی با بیان اینکه فکر نمی‌کنم دولت شرایط کافی برای اختصاص بودجه جداگانه برای فاصله گذاری اجتماعی را داشته باشد، گفت: اگر بودجه‌ای جدا اختصاص یابد می‌توان به شرکت‌های هواپیمایی کمک کند تا با نصف ظرفیت پرواز کنند.

فاصله گذاری اجتماعی در هواپیما امکانپذیر نیست
 
چگونه بلیط هواپیما بندرعباس را ارزان رزرو کنیم؟
 
نکاتی درباره خرید اینترنتی بلیط هواپیما
 
افزایش پروازهای داخلی و خرید بلیط هواپیما در کشور
 
کد تخفیف بلیط هواپیما و بلیط چارتر
 
تفاوت بلیط هواپیما بیزنس، اکونومی و فرست کلاس
  
ترانسفر رایگان فرودگاهی
 
رزرو تلفنی تور و مقایسه آن با خرید اینترنتی بلیط و هتل


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.