نحوه دریافت گواهینامه بین المللی + مدارک مورد نیاز

برای اشخاصی که تمایل دارند در کشورهای خارجی رانندگی کنند، تهیه گواهینامه بین‌المللی واجب است. اگر قصد دارید با خودروی شخصی به یک کشور سفر کنید دریافت گواهینامه بین المللی را باید جزو برنامه‌های خود بدانید. داشتن خودروی شخصی در هرکجای دنیا که باشید باعث ایجاد نظم در برنامه‌های شما و صرفه‌جویی در زمان شود بنابراین هرکجا که باشید بهتر است برای دریافت گواهینامه بین المللی اقدام کنید.

 از طرفی در کشورهای خارجی که زندگی شکل متفاوتی دارد نیز داشتن خودروی شخصی یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. به همین خاطر است که اگر قصد سفر و علل خصوص مهاجرت به کشورهای خارجی را دارید باید به مسئله‌ی دریافت گواهینامه بین المللی اهمیت ویژه‌ای بدهید. در ادامه برای آشنایی با مراحل دریافت گواهینامه بین‌ المللی می‌توانید از سایت دیجی چارتر کمک بگیرید.

نحوه دریافت گواهینامه بین المللی _ دیجی چارتر

 

مزیت‌های دریافت گواهینامه بین المللی

همان‌طور که میدانید با تهیه‌ی آن امکان رانندگی در کشورهای خارجی پذیرنده را خواهید داشت. اما دریافت گواهینامه بین‌المللی امتیازات دیگری به همراه خواهد داشت به عنوان مثال برخی کشورها با استفاده از آن فرد را شناسایی می‌کنند علاوه بر این داشتن آن نشان می‌دهد که شما در کشور خودتان راننده بوده‌اید.

 

نکاتی که باید در مورد دریافت گواهینامه بین‌المللی بدانید

  • پس از تمام شدن اعتبار آن شما امکان تمدید گواهینامه را نخواهید داشت و باید دوباره اقدامات تهیه آن را انجام دهید.
  • برخی کشورها مثل استرالیا، آمریکا، کانادا، امارات متحده عربی و کشورهای اروپایی سخت‌گیری زیادی در زمینه گواهینامه دارند بنابراین همراه خود گواهینامه وطنی را داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.
  • افرادی که گواهینامه سه‌ساله دارند در کشور ایالات‌متحده عربی تنها با ماشین اجاره‌ای می‌توانند از آن استفاده کنند.
  • حتماً قوانین کشوری که در آن رانندگی می‌کنید را برسی کنید.
  • اگر به هر دلیلی گواهینامه معتبر شما گم شد می‌توانید برای تهیه المثنی اقدام کنید.

 

مدت اعتبار گواهینامه بین‌المللی چقدر است؟

اعتبار یک گواهینامه از یک سال تا سه سال است؛ همان طور که گفتیم پس از تمام شدن اعتبار آن امکان تمدید آن را ندارید و دوباره باید اقدامات دریافت گواهینامه بین‌المللی را انجام دهید اگر گواهینامه‌ی یک‌ساله را تهیه کنید باید مبلغ کمتری را نسبت به گواهینامه سه‌ساله بپردازید البته لازم به ذکر است که هر کشوری مثل آمریکا، استرالیا و کانادا گواهینامه سه‌ساله را پذیرش نمی‌کنند.

 همچنین بیش از 150 کشور مثل عربستان سعودی، ایران، آرژانتین، صربستان، کانادا، کره جنوبی، هند، ایتالیا، ژاپن، لبنان، پاکستان، مصر، کویت، مجارستان، ایسلند، روسیه، پرتغال، مکزیک، بلغارستان، بلاروس، الجزایر، کلمبیا، ارمنستان، استرالیا، شیلی، عمان، افغانستان، بحرین، کویت و... گواهینامه بین‌المللی را قبول می‌کنند ولی برخی از کشورها را قبول ندارند.

دریافت گواهینامه بین المللی _ دیجی چارتر

 

مدارکی که باید برای دریافت گواهینامه بین‌المللی ارائه داد

گواهینامه وطنی یکی از مدارک لازم برای تهیه گواهینامه است؛ اگر تمایل دارید اعتبار گواهینامه‌ی شما یک سال اعتبار داشته باشد باید گواهینامه‌ی وطنی شما هم باید حداقل به مدت 9 ماه اعتبار داشته باشد همچنین برای تهیه گواهینامه سه‌ساله هم گواهینامه وطنی شما باید حداکثر اعتباری 3 ساله داشته باشد. همچنین لازم است برای دریافت گواهینامه بین‌المللی مدارکی مبنی بر یک قطعه عکس سه در چهار، ارائه گواهینامه قبلی در صورت معتبر بودن، پر کردن فرم درخواست گواهینامه و اصل یا رونوشت از صفحه اول پاسپورت ارائه دهید.

مدارک موردنیاز برای دریافت گواهینامه بین المللی _ دیجی چارتر

 

برای دریافت گواهینامه بین المللی چه مراحلی را باید پشت سر گذاشت؟

برای تهیه این گواهینامه لازم است که به سازمان گردشگری و اتومبیل‌رانی بروید البته لازم است بدانید که شما برای دریافت گواهینامه بین‌المللی می‌توانید به دو صورت اقدامات آن را انجام دهید.

حضوری: در سراسر کشور مراکز اصلی یا نمایندگی سازمان گردشگری و اتومبیل‌رانی وجود دارد با مراجعه به آنجا و ارائه مدارکی که ذکر کردیم می‌توانید یک‌ساعته گواهینامه خود را تهیه کنید.

اینترنتی: تهیه گواهینامه فرآیندی ساده دارد در این روش باید به سایت مراجعه کرده و سپس مدارک موردنیاز را در آنجا ارائه دهید تا مدارک اسکن بشود و در سایت به‌صورت عکس بارگذاری شود؛ در مرحله اول شرایط تهیه آن به شما نشان داده می‌شود پس از مطالعه شرایط روی ثبت‌نام بزنید سپس قوانینی که برای شما نشان داده می‌شود را بخوانید و روی خرید بزنید؛ در مرحله بعد فرم را پرکنید و مدارک ذکرشده را بفرستید درنهایت هزینه‌ی آن را پرداخت کنید. ( در صورت داشتن کارت‌های شتاب امکان پرداخت به‌صورت اینترنتی را دارید) توجه داشته باشید که رسیدن آن به‌صورت اینترنتی 7 تا 10 روز طول می‌کشد.

نحوه تهیه گواهینامه بین‌المللی _ دیجی چارتر

 

سخن پایانی

توجه داشته باشید که یک گواهینامه بین‌المللی یک تا سه سال اعتبار دارد بنابراین اگر شخصی ادعا کرد که می‌تواند برای شما گواهینامه بااعتبار 20 ساله تهیه کند بدانید که قطعاً کلاه‌بردار است. همان‌طور که گفتیم شما برای دریافت گواهینامه بین المللی تنها باید به سازمان گردشگری و اتومبیل‌رانی مراجعه کنید پس مواظب باشید که فریب نخورید.

 

مطالب پیشنهادی

هزینه اجاره خودرو در استانبول

سفر با خودرو به تفلیس

8 نکته‌ای که قبل از سفر خارجی باید رعایت کرد


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.